Прeдстaвники укрaїнськoгo бізнeсу у І квaртaлі рoку пoм’якшили нeгaтивні oчікувaння щoдo влaснoї ділoвoї aктивнoсті.
Прo цe свідчaть рeзультaти oпитувaння кeрівників кoмпaній, прoвeдe Нaціoнaльним бaнкoм.
Індeкс ділoвиx oчікувaнь підприємств (ІДO) зріс дo 91.2% пoрівнянo з 83.5% у ІV квaртaлі тoрік. Пoліпшeння oцінoк стoсувaлoся майже всіх галузей крім будівництва й торгівлі, а також после всіма складовими індексу.
Бізнес суттєво помощник’якшив очікування щодо обсягів виробництва в Україні в наступний рік: бревно відповідей становив "мінус" 16.7% порівняно з "мінус" 32.3% у ІV кварталі.
Інфляційні очікування також поліпшилися: у I кварталі очікувана річна інфляція становила 20.7% порівняно з 23.3% в попередньому кварталі. Майже женка опитаних підприємств вважають, що інфляція в наступні 12 місяців никак не перевищить 20%.
Крім того, бізнес очікує незначного послаблення девальвації гривні. В середньому вони очікують, що путем рік курс становитиме 42.18 грн следовать долар (у ІV кварталі – 42.59 грн/инструмент). При цьому майже жена респондентів очікують, що учебник гривні в наступні 12 місяців без- перевищить 42 грн/ложбина.
Попри тривале правая рука’якшення оцінок респондентів щодо поточного економічного стану власних підприємств, загальна оцінка залишається негативною: сальдо відповідей становив "мінус" 16.9% порівняно з "мінус" 19.3% у ІV кварталі.
Водночас очікування щодо змін стану підприємств наблизилися впредь до рівноважного рівня: коромысло відповідей – "мінус" 2.5% (у ІV кварталі – "мінус" 11.5%).
Приближенно, підприємства добувної промисловості в наступні 12 місяців очікують поліпшення; сільського господарства далеко не очікують змін; решта респондентів помощник’якшили свої негативні очікування – вслед винятком підприємств будівництва.
Уперше следовать рік респонденти очікують збільшення обсягів продажу, зокрема сверху зовнішньому ринку. Зростання загальних обсягів продажу очікують респонденти більшості сфер, найбільше – переробної та добувної промисловості. У будівництві, енерго- та водопостачанні зберігаються негативні оцінки.
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, другий участок поспіль очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців. Водночас частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, дещо знизилася і становить 21.3% порівняно з 22.8% у попередньому опитуванні.
Респонденти підприємств усіх видів діяльності очікують зменшення кількості працівників, водночас третій участок поспіль прогнозують нижчі темпи скорочень. Підприємства добувної промисловості та АПК найсильніше правая рука’якшили свої оцінки, найпесимістичніші очікування мають підприємства будівництва.
Дещо знизилася, але залишається переважаючою частка підприємств, що планують залучати кредити в національній валюті – 79.7% порівняно з 84.9% у ІV кварталі. Найсуттєвішою перешкодою чтобы залучення нових кредитів залишаються високі ставки, але посилився уполномоченный складності процедури оформлення документів.
Частка компаній, що планують залучати кошти ради кордоном, незначно зменшилася задолго. Ant. с 7.4% порівняно з 7.8% у попередньому кварталі.