Відновлювані джерела харчування: як Nestle будує стійку аграрну екосистему в Україні

Тoчнe зeмлeрoбствo дoзвoляє визнaчити “ліки” в (видах пoля

Для xoлдингу “Зeрнaрі” Nestle — цe 20-25% всіx пoстaвoк. Тoму укрaїнським aгрaріям вaжливo, щoб стрaтeгічний пaртнeр і ключoвий клієнт в рeгіoні бaчив, щo сільськe гoспoдaрствo відпoвідaє нaйсучaснішим світoвим прaктикaм.

“Дoнeдaвнa ми з Nestle кoнтрoлювaли якість прoдукту і бeзпeку, від сирoвини, пшeниці дo бoрoшнa. Aлe нинішній прoєкт — цe інший рівeнь. Цe бaжaння йти далі, давати людям більше і брати для себе відповідальність, вищу, ніж в звичайних бізнес-процесах, — каже співзасновник “ТОВ “ТД “Зернарі” Іван Мірошниченко. — Це інвестування великих коштів у виробництво, поліпшення якості ґрунту, повернення його родючості, збереження вологи в ґрунті “.

Отпечаток: Nestle Україна

По (по грибы) словами Мірошниченка, впредь до точного землеробства компанія прийшла вже ((очень) давно: до цього їх змусили зміни клімату. “Выше- регіон вже вважається зоною ризикованого землеробства. Ми змушені приділяти момент і увагу збереженню вологи, це частина нашої конкурентоспроможності, — каже підприємець. — Ми займаємося точним землеробством. Це технології, які тільки приходять в Україну. Найбільше вони поширені в США, менше — в Європі. Якщо говорити простими словами, це індивідуальне ставлення перед кожної частини полина, де технологія повинна дати оптимальне співвідношення родючості залежно від потенціалу ґрунту. Скільки потрібно насіння, з якою щільністю висівати, скільки добрив, засобів захисту “.

Присутствие цьому, впевнений аграрій, технології точного землеробства необхідно розвивати у всій країні. “Уявіть собі лікарню. У одного пацієнта болить интеллект. У іншого — серце. У третього — длань. І всім їм дають одну і ту ж таблетку. У нас в сільському господарстві відбувається тёцка ж саме: використовуються певні середні норми добрив, насіння, захисту. Але кожне савах має свій діагноз. І точне землеробство — це окремі ліки. Ми використовуємо мінімальні клітини в неудовлетворительно гектари, — підкреслює Мірошниченко. — Ця технологія розкрила багато пользу кого нас самих, ми зрозуміли, що у нас вслед поля. Залежно від стану, розуміємо, який потрібен гібрид, які добрива. Це вже IT-изделие, робота з великими базами даних “.

Відновити заземление простіше, ніж створити з нуля

В цілому ж питання сталого землеробства навіть ширше, ніж здається, і від нього дійсно може залежати здатність України залишатися аграрною країною в майбутньому. По (по грибы) останні сто років, каже Іван Мірошниченко, в нашій країні знищено 50% гумусу. Якщо його отнюдь не починати відновлювати, можна ще років 20 протриматися после рахунок внесення получай кожен квадратний метр полина величезної кількості добрив, однак після закінчення даного терміну суша буде непридатна с целью сільського господарства от вміст величезної кількості солей.

Следовать словами агронома проєктів Nestle в Україні Андрія Сюмки, відновити перегной в ґрунтах, в яких він раніше існував, простіше, ніж створювати цю екосистему з нуля.

Згідно з розрахунками, пояснює Андрій Сюмка, одним пыхом сільськогосподарське підприємство “Михайлівське”, яке вступать в холдинг “Зернарі”, виробляє 283 кг викидів СО2 получи и распишись одну тонну вирощеного зерна. Це нижче, ніж в середньому за Україні та Західній Європі — с годами показник досягає 400 кг.

Актуальна RISE-тип (спеціальний інструмент розроблений Бернським університетом і дозволяє оцінити рівень стійкості агровиробника), дає господарству 65,8 бала. Найкраще, відповідно после цієї моделі, справи йдуть з показниками “Енергія і клімат” (91 раут), “Управління фермерським господарством” (88 балів), “Умови праці” (81 пир). Найгірше — з біорізноманіттям, после этого всього 19 балів, однак цей показник завжди низький на фермерських господарств спустя цілком логічні причини: досить в лад підтримувати біорізноманіття, якщо вирощуєш певний набір сільськогосподарських культур.

Відповідно, це будь здоров старт для того, щоб починати програму відновлюваного землеробства. “Единым махом ми працюємо по-над дорожніми картами: це відмова від оранки, фокусування нате покривних культурах. Сверху розуміння зрушень закладено 3 роки, тому що ґрунт — це живий об\’єкт, який маловыгодный може дати миттєву відповідь”, — баять Сюмка.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.